Festivalul Internațional „Cântecele Munților” debutează mâine

0
41

În această săptămână, Sibiul vibrează prin cântece și dansuri populare din 9 țări, la a 48-a ediție a Festivalului Internațional de Folclor „Cântecele Munților”. Artiști din Mexic, Polonia, Serbia, Ucraina, Grecia, Cipru, Georgia, Republica Moldova și România performează pentru sibieni și turiști, în cadrul câtorva zeci de evenimente organizate în 8 locații: Piața Mare, pietonala Nicolae Bălcescu, sediul Consiliului Județean Sibiu, Muzeul ASTRA – la Târgul de țară și în Amfiteatrul de pe Aleea Pivelor, Restaurant „Cămara Boierului”, Centrul Cultural „Ion Besoiu” și Promenada Mall Sibiu.

 

Mâine 1 august, Festivalul Internațional de Folclor „Cântecele Munților” dă startul celei de-a 48-a ediții cu două evenimente de calibru: un spectacol folcloric, găzduit de Piața Habermann, și o seară tradițională românească, alături de Junii Sibiului. Astfel de la ora 19, ansamblurile „Purtata Avrigului” – Avrig, „Doruleț” – Racovița, „Comorile Arpașului”- Arpașu de Jos, „Șureanca” – Șura Mică, „University 2” – Georgia, „Achna Forest” – Cipru, „Monarca de México”-  Mexic și                        „Sonechko” – Ucraina dau întâlnire publicului în Piața Habermann din Sibiu.

De la ora 20, Ansamblul Folcloric Profesionist „Cindrelul-Junii Sibiului”, Robert Târnăveanu, Oana Tomoiagă, Alina Bîcă, Ovidiu Homorodean, Sînziana Ștefan, Ioana Ștefan, Adrian Neamțu (taragot), Cătălin Iancu (țambal) deschid petrecerea pe ritmuri românești, la Restaurant „Cămara Boierului”- Hotel Hilton.

De miercuri, spectacolele folclorice, atelierele de dans, animațiile culturale în spații neconvenționale, parada portului popular și mega-spectacolele în Piața Mare se țin lanț la „Cântecele Munților”.

 

Primul weekend din august: incendiar la „Cântecele Munților”

 

Printre cele mai așteptate evenimente se numără, cu siguranță, mega-spectacolele programate în Piața Mare din Sibiu, în zilele de 4, 5 și 6 august. Astfel vineri  4 august, parada portului popular din centrul Sibiului va fi urmată, de la ora 19, de spectacolul folcloric susținut de trei generații ale familiei artistice Junii Sibiului: profesioniștii de la „Cindrelul-Junii Sibiului”, „Veteranii Junii Sibiului” și „Ceata Junilor”, alături de Robert Târnăveanu, Alina Bîcă, Adrian Neamțu, Paula Medrea, Alina Pinca și Veta Biriș.

De la ora 20, publicul e invitat la un concert folcloric extraordinar ai cărui protagoniști sunt Paul Surugiu – Fuego și Junii Sibiului, alături de invitaţii lor: Sava Negrean Brudașcu, Matilda Pascal Cojocărița, Constantin Enceanu, Mariana Anghel, Liliana Laichici, Traian Stoiță, Ovidiu Homorodean, Sebastian Emanuel Stan, Răzvan Năstăsescu, Aurora și Săndel Mihai, Oana Tomoiagă, Paul Ananie, Andreea Haisan, Gabriel Dumitru, Alexandru Brădățan, Fetele din Botoșani, Cătălin Iancu și „Ceata Junilor”. Împreună, peste 100 de artiști ne vor bucura cu jocuri din marile zone etnofolclorice ale țării, duete inedite și cântece celebre ale muzicii populare și de petrecere românești. Coregrafia: Silvia Macrea și Theodor Vasilescu, asistent coregraf: Alesea Sas. Conducerea muzicală: Cristian Obrejan și Radu Dinescu.

Sâmbătă ora 19, călătorim din Europa până în America, alături de ansamblurile „Cununița”- Arad, „Armânamea” – Constanța, „Arcanul” – Suceava, „Achna Forest” – Cipru, „Polytonic Orchestra Katerini”- Grecia, „Svetozar Markovic” – Serbia, „Strămoșeasca” – Republica Moldova, „Monarca de México” – Mexic și „Sonechko” – Ucraina. Seara se încheie pe ritmuri dragi sibienilor, ritmuri din Banat, alături de Andreea Voica și Ansamblul „Timișul”.

Duminică ora 19, reluăm călătoria folclorică prin  România și Europa, alături de ansamblurile „Ardealul” – Sibiu „Arcanul” – Fundu Moldovei, „Lublin” – Polonia și „Svetozar Markovic” – Serbia; apoi, Ansamblul „University 2” din Georgia ne familiarizează și cu ritmuri specifice Asiei. În încheierea acestei ediții a festivalului, publicul e invitat să celebreze „Tinerețea”, alături de Oana Bozga-Pintea, Junii Sibiului, „Ceata Junilor”, Orchestra „Tinerețe”, Ilie Medrea, Mirela Mănescu, Bogdan Toma, Virginia Irimuș, Daniel Pop, Ancuța Corlățan, Doriana Talpeș, Tin Vasilescu, Viorel Nicolae Pop, Codruța Rodean, Anda Horoba, Anuța Motofelea, Cătălin Hașa, Narcisa Băleanu, Alexandra Chira, Roberta Selagea, Daria Gâdea, Sînziana Ștefan, Ioana Ștefan, Teodora Martin, Roxana Goia, Maria Beatrice Băndoiu și invitații speciali Ionuț Fulea și Paula Seling.

 

Festivalul Internațional de Folclor „Cântecele Munților” este organizat de Consiliul Județean Sibiu și Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale „Cindrelul-Junii” Sibiu.

Acțiunea este cofinanțată de Primăria Municipiului Sibiu.

Parteneri: Muzeul ASTRA, Centrul Cultural „Ion Besoiu”, Cricova, TVR1, Promenada Mall Sibiu, Habermann Markt

Sponsori: Scandia Food și Romgaz

Acțiunile CJCPCT „Cindrelul-Junii” Sibiu sunt posibile cu finanțarea acordată de Consiliul Județean Sibiu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Program

FESTIVALUL INTERNAȚIONAL DE FOLCLOR

„CÂNTECELE MUNȚILOR”

1-7 august 2023

 

 

MARȚI, 1 AUGUST 2023

PIAȚA HABERMANN

* ora 19.00 –  Spectacol folcloric susținut de ansamblurile

„Purtata Avrigului” – Avrig

„Doruleț” – Racovița

„Comorile Arpașului”- Arpașu de Jos

„Șureanca” – Șura Mică

„University 2” – Georgia

„Achna Forest” – Cipru

„Monarca de México”-  Mexic

„Sonechko” – Ucraina

Prezintă: Anca Mărginean și Traian Stoiță

 

RESTAURANT CĂMARA BOIERULUI, HILTON SIBIU

* ora 20.00 – Seară tradițională românească, alături de Ansamblul Folcloric Profesionist „Cindrelul-Junii Sibiului”

Robert Târnăveanu, Oana Tomoiagă, Alina Bîcă, Ovidiu Homorodean, Sînziana Ștefan, Ioana Ștefan, Adrian Neamțu, Cătălin Iancu

Prezintă: Traian Stoiță

Meniu: rulou „Cămara Boierului”; scăricică de porc afumată, cu cartofi copți și castraveți murați; plăcintă cu brânză dulce și stafide; țuică; vișinată; vinul casei; apă minerală/plată; Vinul Junii Sibiului – din cadrul degustării oferite de Cricova; preț meniu 145 lei/persoană, rezervări la tel. 0269/505600.

 

 

MIERCURI, 2 AUGUST 2023

CONSILIUL JUDEȚEAN SIBIU

* ora 11.00 – Animații culturale, cu ansamblurile „Monarca de México”-  Mexic și „Sonechko” – Ucraina

CENTRUL CULTURAL „ION BESOIU”

* ora 12.00 – Atelier de dansuri tradiționale cipriote, cu Ansamblul „Achna Forest”

                    Atelier de dansuri tradiționale din Mărginimea Sibiului, cu Ansamblul „Ceata Junilor”

PROMENADA MALL – Cinegold

* ora 17.00 – Animații culturale, cu ansamblurile „Sonechko” – Ucraina și Ansamblul „Monarca de México”-  Mexic

PIAȚA HABERMANN

* ora 19.00 –  Spectacol folcloric susținut de ansamblurile:

„Bujorul de Munte”- Gura Râului și Traian Stoiță

„University 2” – Georgia

„Florile Visei” – Șeica Mare

Școala de Dans „Vasile Stoia” – Sibiu

„Monarca de México”-  Mexic

„Ceata Junilor” – Sibiu

Orchestra de Tineret a Ansamblului Folcloric Profesionist „Cindrelul-Junii Sibiului”

Prezintă: Traian Stoiță

 

 

JOI, 3 AUGUST 2023

CENTRUL CULTURAL „ION BESOIU”

* ora 12.00 – Atelier de dansuri tradiționale mexicane, cu Ansamblul „Monarca de México”

                     Atelier de dansuri tradiționale poloneze, cu Ansamblul „Lublin”

  Atelier de dansuri tradiționale sârbești cu „Svetozar Markovic”

 

PROMENADA MALL  – Cinegold

* ora 17.00 – Animații culturale, cu Ansamblul „Achna Forest” – Cipru, „Polytonic Orchestra Katerini”Grecia și Ansamblul „University 2” – Georgia

 

PIAȚA HABERMANN

* ora 19 – Spectacol folcloric cu ansamblurile:

Școala de Dans „Ioan Macrea” și Grupul vocal „Cibinul” de la Palatul Copiilor Sibiu

„Achna Forest” – Cipru

„Polytonic Orchestra Katerini”- Grecia

„Lublin” – Polonia

„Datina” – Tălmaciu

„Svetozar Markovic” –  Serbia

„Sonechko” – Ucraina

Prezintă: Traian Stoiță

 

 

 

VINERI, 4 AUGUST 2023

CENTRUL CULTURAL „ION BESOIU”

* ora 12.00 – Atelier de dansuri tradiționale georgiene, cu Ansamblul „University 2”

                    Atelier de dansuri tradiționale ucrainene, cu Ansamblul „Sonechko”

PROMENADA MALL  – Cinegold

* ora 16.00 – Animații culturale, cu ansamblurile „Svetozar Markovic” –  Serbia și  „Lublin” – Polonia

STR. NICOLAE BĂLCESCU – PIAȚA MARE DIN SIBIU

* ora 18.00 – Parada portului popular

PIAȚA MARE DIN SIBIU

* ora 19.00  – Deschiderea oficială a festivalului

                    – Spectacol folcloric susținut de:

Ansamblul Folcloric Profesionist „Cindrelul-Junii Sibiului”

Ansamblul Folcloric „Veteranii Junii Sibiului”

Ansamblul Folcloric „Ceata Junilor” – Sibiu

Robert Târnăveanu, Alina Bîcă, Adrian Neamțu, Paula Medrea, Alina Pinca, Veta Biriș

* ora 20.00 – Concert  folcloric extraordinar „Paul Surugiu – Fuego, Junii Sibiului şi invitaţii lor”

Sava Negrean Brudașcu, Matilda Pascal Cojocărița, Constantin Enceanu, Mariana Anghel, Liliana Laichici, Traian Stoiță, Ovidiu Homorodean, Sebastian Emanuel Stan, Răzvan Năstăsescu, Aurora și Săndel Mihai, Oana Tomoiagă, Paul Ananie, Andreea Haisan, Gabriel Dumitru, Alexandru Brădățan, Fetele din Botoșani, Cătălin Iancu

Ansamblul Folcloric Profesionist „Cindrelul-Junii Sibiului”

Ansamblul Folcloric „Ceata Junilor”

Coregrafia: Silvia Macrea și Theodor Vasilescu, asistent coregraf: Alesea Sas

Conducerea muzicală: Cristian Obrejan și Radu Dinescu

Prezintă: Iuliana Tudor

 

 

SÂMBĂTĂ, 5 AUGUST 2023

CENTRUL CULTURAL „ION BESOIU”

* ora 12.00 – Atelier de dansuri tradiționale aromâne, cu Ansamblul „Armânamea”

                   – Atelier de dansuri tradiționale bănățene, cu Ansamblul „Timișul”

 

MUZEUL ASTRA

* ora 11.00 – Spectacol folcloric susținut de ansamblurile: „University 2” – Georgia, „Svetozar Markovic” –  Serbia și „Monarca de México”- Mexic – Târgul de Țară

Prezintă: Anca Mărginean

* ora 16.00 – Animații culturale, cu Călin Brăteanu și Fanfara „Arcanul” – Suceava – Amfiteatrul de pe Aleea Pivelor

* ora 17.00 – Hora satului, cu Școala de Dans „Ioan Macrea” și Grupul Vocal „Cibinul” de la Palatul Copiilor Sibiu – Târgul de Țară

* ora 17.30 – Spectacol folcloric susținut de:

Ansamblul „Ceata Junilor”

Orchestra de Tineret a Ansamblului Folcloric Profesionist „Cindrelul-Junii Sibiului” și Daniela Carmen Popa – Târgul de Țară

Prezintă: Anca Mărginean

 

PIAȚA MARE DIN SIBIU

* ora 19.00 – Spectacol folcloric, susținut de ansamblurile:

„Cununița” – Arad

„Armânamea” – Constanța

„Arcanul” – Suceava și Cristina Diaconescu

„Achna Forest” – Cipru

„Polytonic Orchestra Katerini”- Grecia

„Svetozar Markovic” – Serbia

„Strămoșeasca” – Republica Moldova

„Monarca de México” – Mexic

„Sonechko” – Ucraina

* ora 21 – Concert extraordinar, susținut de Andreea Voica și Ansamblul „Timișul”

Prezintă: Iuliana Tudor

 

DUMINICĂ, 6 AUGUST 2023

MUZEUL ASTRA, TÂRGUL DE ŢARĂ

* ora 12.00 – Spectacol folcloric, susținut de ansamblurile:

„Strămoșeasca” – Republica Moldova

„Armânamea” – Constanța

„Lublin” – Polonia

Prezintă: Oana Tomoiagă

PIAȚA MARE DIN SIBIU

* ora 19.00 – Spectacol folcloric, susținut de ansamblurile:

„Ardealul” – Sibiu

„Arcanul” – Fundu Moldovei și Călin Brăteanu

„Lublin” – Polonia

„Svetozar Markovic” – Serbia

„University 2” – Georgia

 

 

*  Spectacol extraordinar „Tinerețe” cu Oana Bozga-Pintea și Junii Sibiului

Ilie Medrea, Mirela Mănescu, Bogdan Toma, Virginia Irimuș, Daniel Pop, Ancuța Corlățan, Doriana Talpeș, Tin Vasilescu, Viorel Nicolae Pop, Codruța Rodean, Anda Horoba, Anuța Motofelea, Cătălin Hașa, Narcisa Băleanu, Alexandra Chira, Roberta Selagea, Daria Gâdea, Sînziana Ștefan, Ioana Ștefan, Teodora Martin, Roxana Goia, Maria Beatrice Băndoiu

Invitați speciali: Ionuț Fulea, Paula Seling

Orchestra „Tinerețe”, dirijor Ovidiu Barteș

Ansamblul Folcloric Profesionist „Cindrelul-Junii Sibiului”

Ansamblul Folcloric „Ceata Junilor” – Sibiu

Coregrafia: Silvia Macrea și Theodor Vasilescu, asistent coregraf: Alesea Sas

Prezintă: Iuliana Tudor

Director festival: Silvia Macrea

 

*** În caz de vreme nefavorabilă, evenimentele programate în Piața Habermann se vor desfășura la Centrul Cultural „Ion Besoiu” Sibiu.