Weekend plin de antren la Festivalul Internațional „Cântecele Munților”

0
51

 De la seara tradițională românească la atelierele de dans, de la animațiile culturale în spații neconvenționale la spectacole folclorice, primele trei zile ale Festivalului Internațional de Folclor „Cântecele Munților” au fost pline de antren și de ritmuri specifice Europei, Americii și Asiei. Rețeta de succes va fi păstrată vineri, sâmbătă și duminică, în festival fiind programate evenimente de la amiază până seara târziu, în diferite spații din Sibiu, inclusiv mega-spectacole în Piața Mare a orașului.

 

 Cea de-a 48-a ediție a Festivalului Internațional de Folclor „Cântecele Munților” a debutat în forță cu o seară tradițională românească, în compania Junilor Sibiului, și cu spectacole folclorice în Piața Habermann. Atelierele de dans și animațiile culturale au completat programul în următoarele zile ale festivalului, animând centrul orașului și spații neconvenționale.

De vineri 4 august, până duminică 6 august 2023, „Cântecele Munților” vor răsuna și în Piața Mare din Sibiu, și la Muzeul ASTRA, alături de celelalte spații consacrate în primele zile de festival.

Pași de dansuri tradiționale georgiene și ucrainene se pot învăța vineri 4 august, ora 12, în cadrul atelierului găzduit de Centrul Cultural „Ion Besoiu”, iar incursiunea în folclorul altor popoare va continua la Promenada Mall, la ora 16, cu animații culturale susținute de ansamblurile „Svetozar Markovic” –  Serbia și  „Lublin” – Polonia. De la ora 18, pietonala Nicolae Bălcescu vibrează datorită sutelor de artiști prezenți la parada portului popular. Începând cu ora 19, Piața Mare a Sibiului redevine punctul fierbinte al festivalului: „Cindrelul-Junii Sibiului”, „Veteranii Junii Sibiului” și „Ceata Junilor”, Robert Târnăveanu, Alina Bîcă, Adrian Neamțu, Paula Medrea, Alina Pinca și Veta Biriș ne invită într-o călătorie muzical-coregrafică prin Transilvania.

De la ora 20, colindăm România, prin intermediul dansurilor și cântecelor populare, binecunoscute iubitorilor de folclor. Totul se întâmplă în cadrul Concertului folcloric extraordinar „Paul Surugiu – Fuego, Junii Sibiului şi invitaţii lor”, ai cărui protagoniști sunt Paul Surugiu – Fuego, Junii Sibiului, Sava Negrean Brudașcu, Matilda Pascal Cojocărița, Constantin Enceanu, Mariana Anghel, Liliana Laichici, Traian Stoiță, Ovidiu Homorodean, Sebastian Emanuel Stan, Răzvan Năstăsescu, Aurora și Săndel Mihai, Oana Tomoiagă, Paul Ananie, Andreea Haisan, Gabriel Dumitru, Alexandru Brădățan, Fetele din Botoșani, Cătălin Iancu și „Ceata Junilor”. 

Sâmbătă 5 august, bănățeni și aromâni își dau mâna în cadrul atelierului de dansuri tradiționale, programat la ora 12, la Centrul Cultural „Ion Besoiu”. În Muzeul ASTRA, festivalul ne face program, cu spectacole folclorice la ora 11 și ora 17.30, cu animații culturale – ora 16 și hora satului – la ora 17. Folclorul georgian, sârbesc și mexican se vor împleti astfel cu cântecele  bucovinenilor de la „Arcanul” și ritmurile specifice Sibiului, promovate de Școala de Dans „Ioan Macrea”, Grupul Vocal „Cibinul” de la Palatul Copiilor Sibiu, Ansamblul „Ceata Junilor” și

Orchestra de Tineret a Ansamblului Folcloric Profesionist „Cindrelul-Junii Sibiului”.

Seara de la ora 19, ansamblurile „Cununița”- Arad, „Armânamea” – Constanța, „Arcanul” – Suceava, „Achna Forest” – Cipru, „Polytonic Orchestra Katerini”- Grecia, „Svetozar Markovic” – Serbia, „Strămoșeasca” – Republica Moldova, „Monarca de México” – Mexic și „Sonechko” – Ucraina fac spectacol în Piața Mare. Evoluțiile lor vor fi urmate de concertul extraordinar susținut de Andreea Voica și Ansamblul „Timișul”.

Duminică 6 august, ora 12, ansamblurile „Strămoșeasca” – Republica Moldova, „Armânamea” – Constanța și „Lublin” – Polonia fac spectacol în Muzeul ASTRA, iar seara de la ora 19, în Piața Mare ne dau întâlnire ansamblurile „Ardealul” – Sibiu, „Arcanul” – Fundu Moldovei, „Lublin” – Polonia, „Svetozar Markovic” – Serbia și Ansamblul „University 2” din Georgia. În final de festival, Oana Bozga-Pintea și Junii Sibiului sărbătoresc„Tinerețea”, alături de „Ceata Junilor”, Orchestra „Tinerețe”, Ilie Medrea, Mirela Mănescu, Bogdan Toma, Virginia Irimuș, Daniel Pop, Ancuța Corlățan, Doriana Talpeș, Tin Vasilescu, Viorel Nicolae Pop, Codruța Rodean, Anda Horoba, Anuța Motofelea, Cătălin Hașa, Narcisa Băleanu, Alexandra Chira, Roberta Selagea, Daria Gâdea, Sînziana Ștefan, Ioana Ștefan, Teodora Martin, Roxana Goia, Maria Beatrice Băndoiu și invitații speciali Ionuț Fulea și Paula Seling.

 

Festivalul Internațional de Folclor „Cântecele Munților” este organizat de Consiliul Județean Sibiu și Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale „Cindrelul-Junii” Sibiu.

Acțiunea este cofinanțată de Primăria Municipiului Sibiu.

Parteneri: Muzeul ASTRA, Centrul Cultural „Ion Besoiu”, Cricova, TVR1, Promenada Mall Sibiu, Habermann Markt

Sponsori: Scandia Food și Romgaz

Acțiunile CJCPCT „Cindrelul-Junii” Sibiu sunt posibile cu finanțarea acordată de Consiliul Județean Sibiu.

Program

FESTIVALUL INTERNAȚIONAL DE FOLCLOR

„CÂNTECELE MUNȚILOR”

1-7 august 2023

 JOI, 3 AUGUST 2023

PROMENADA MALL  – Cinegold

* ora 17.00 – Animații culturale, cu Ansamblul „Achna Forest” – Cipru, „Polytonic Orchestra Katerini”Grecia și Ansamblul „University 2” – Georgia

 

PIAȚA HABERMANN

* ora 19 – Spectacol folcloric cu ansamblurile:

Școala de Dans „Ioan Macrea” și Grupul vocal „Cibinul” de la Palatul Copiilor Sibiu

„Achna Forest” – Cipru

„Polytonic Orchestra Katerini”- Grecia

„Lublin” – Polonia

„Datina” – Tălmaciu

„Svetozar Markovic” –  Serbia

„Sonechko” – Ucraina

Prezintă: Traian Stoiță

VINERI, 4 AUGUST 2023

CENTRUL CULTURAL „ION BESOIU”

* ora 12.00 – Atelier de dansuri tradiționale georgiene, cu Ansamblul „University 2”

                    Atelier de dansuri tradiționale ucrainene, cu Ansamblul „Sonechko”

PROMENADA MALL  – Cinegold

* ora 16.00 – Animații culturale, cu ansamblurile „Svetozar Markovic” –  Serbia și  „Lublin” – Polonia

STR. NICOLAE BĂLCESCU – PIAȚA MARE DIN SIBIU

* ora 18.00 – Parada portului popular

PIAȚA MARE DIN SIBIU

* ora 19.00  – Spectacol folcloric susținut de:

Ansamblul Folcloric Profesionist „Cindrelul-Junii Sibiului”

Ansamblul Folcloric „Veteranii Junii Sibiului”

Ansamblul Folcloric „Ceata Junilor” – Sibiu

Robert Târnăveanu, Alina Bîcă, Adrian Neamțu, Paula Medrea, Alina Pinca, Veta Biriș

 

* ora 20.00 – Concert  folcloric extraordinar „Paul Surugiu – Fuego, Junii Sibiului şi invitaţii lor”

Sava Negrean Brudașcu, Matilda Pascal Cojocărița, Constantin Enceanu, Mariana Anghel, Liliana Laichici, Traian Stoiță, Ovidiu Homorodean, Sebastian Emanuel Stan, Răzvan Năstăsescu, Aurora și Săndel Mihai, Oana Tomoiagă, Paul Ananie, Andreea Haisan, Gabriel Dumitru, Alexandru Brădățan, Fetele din Botoșani, Cătălin Iancu

Ansamblul Folcloric Profesionist „Cindrelul-Junii Sibiului”

Ansamblul Folcloric „Ceata Junilor”

Coregrafia: Silvia Macrea și Theodor Vasilescu, asistent coregraf: Alesea Sas

Conducerea muzicală: Cristian Obrejan și Radu Dinescu

Prezintă: Iuliana Tudor

 

 

SÂMBĂTĂ, 5 AUGUST 2023

CENTRUL CULTURAL „ION BESOIU”

* ora 12.00 – Atelier de dansuri tradiționale aromâne, cu Ansamblul „Armânamea”

                   – Atelier de dansuri tradiționale bănățene, cu Ansamblul „Timișul”

MUZEUL ASTRA

* ora 11.00 – Spectacol folcloric susținut de ansamblurile: „University 2” – Georgia, „Svetozar Markovic” –  Serbia și „Monarca de México”- Mexic – Târgul de Țară

Prezintă: Anca Mărginean

* ora 16.00 – Animații culturale, cu Călin Brăteanu și Fanfara „Arcanul” – Suceava – Amfiteatrul de pe Aleea Pivelor

* ora 17.00 – Hora satului, cu Școala de Dans „Ioan Macrea” și Grupul Vocal „Cibinul” de la Palatul Copiilor Sibiu – Târgul de Țară

* ora 17.30 – Spectacol folcloric susținut de:

Ansamblul „Ceata Junilor”

Orchestra de Tineret a Ansamblului Folcloric Profesionist „Cindrelul-Junii Sibiului” și Daniela Carmen Popa – Târgul de Țară

Prezintă: Anca Mărginean

PIAȚA MARE DIN SIBIU

* ora 19.00 – Spectacol folcloric, susținut de ansamblurile:

„Cununița” – Arad

„Armânamea” – Constanța

„Arcanul” – Suceava și Cristina Diaconescu

„Achna Forest” – Cipru

„Polytonic Orchestra Katerini”- Grecia

„Svetozar Markovic” – Serbia

„Strămoșeasca” – Republica Moldova

„Monarca de México” – Mexic

„Sonechko” – Ucraina

* ora 21 – Concert extraordinar, susținut de Andreea Voica și Ansamblul „Timișul”

Prezintă: Iuliana Tudor

DUMINICĂ, 6 AUGUST 2023

MUZEUL ASTRA, TÂRGUL DE ŢARĂ

* ora 12.00 – Spectacol folcloric, susținut de ansamblurile:

„Strămoșeasca” – Republica Moldova

„Armânamea” – Constanța

„Lublin” – Polonia

Prezintă: Oana Tomoiagă

PIAȚA MARE DIN SIBIU

* ora 19.00 – Spectacol folcloric, susținut de ansamblurile:

„Ardealul” – Sibiu

„Arcanul” – Fundu Moldovei și Călin Brăteanu

„Lublin” – Polonia

„Svetozar Markovic” – Serbia

„University 2” – Georgia

* ora 20.30 –  Spectacol extraordinar „Tinerețe” cu Oana Bozga-Pintea și Junii Sibiului

Ilie Medrea, Mirela Mănescu, Bogdan Toma, Virginia Irimuș, Daniel Pop, Ancuța Corlățan,

Talpeș, Tin Vasilescu, Viorel Nicolae Pop, Codruța Rodean, Anda Horoba, Anuța Motofelea, Cătălin Hașa, Narcisa Băleanu, Alexandra Chira, Roberta Selagea, Daria Gâdea, Sînziana Ștefan, Ioana Ștefan, Teodora Martin, Roxana Goia, Maria Beatrice Băndoiu

Invitați speciali: Ionuț Fulea, Paula Seling

Orchestra „Tinerețe”, dirijor Ovidiu Barteș

Ansamblul Folcloric Profesionist „Cindrelul-Junii Sibiului”

Ansamblul Folcloric „Ceata Junilor” – Sibiu

Coregrafia: Silvia Macrea și Theodor Vasilescu, asistent coregraf: Alesea Sas

Prezintă: Iuliana Tudor

Director festival: Silvia Macrea

 

*** În caz de vreme nefavorabilă, evenimentele programate în Piața Habermann se vor desfășura la Centrul Cultural „Ion Besoiu” Sibiu.